Aktualności

Jarek w drodze na Dach Europy
W tegorocznej edycji morderczego Ultramaratonu Mount Blanc (170 km) Limanowszczyzna ma swojego reprezentanta - Jarosława Oleksego z Tymbarku.

W dniach 31 sierpnia do 2 września 2012 roku w znanym francuskim kurorcie sportowym Chamonix w Alpach zostanie rozegrana kolejna edycja Ultramaratonu Mount Blanc*, uchodzącego za najtrudniejszy na świecie.

Trasa będzie liczyła około 170 km (ponad 9700 m. przewyższenia pozytywnego) i będzie prowadziła wśród łańcuchów górskich szczytów, na pograniczu francusko – szwajcarsko - włoskim. Limit ukończenia zawodów to 46 godzin.

Ukończenie tego ultramaratonu jest marzeniem wielu biegaczy na całym świecie. Na tej prestiżowej imprezie, wśród grupy zaledwie 40 Polaków, ziemię limanowską będzie reprezentował Jarosław Oleksy z Tymbarku.

Jarek jest członkiem Klubu Kportowego „Limanowa Forrest”, w którego barwach m.in. rok temu zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Weteranów w biegu górskim stylem anglosaskim w Ustrzykach Dolnych*. Oprócz reprezentowania we Francji KS Limanowa Forrest Jarek reprezentuje również oficjalnie Powiat Limanowski, Gminę Tymbark i Nadleśnictwo Limanowa (którego jest pracownikiem).

Kwalifikacje. Dużo wybiegania i odrobina szczęścia.


Żeby zakwalifikować się na UTMB 2012, potrzeba było wypełnić minimum kwalifikacyjne postawione przez organizatorów. Podczas rejestracji należało wpisać wyniki z minimum dwóch ukończonych ultramaratonów w ciągu kilkunastu miesięcy. Każdy ultramaraton organizatorzy odpowiednio punktowali na swojej liście. Należało zgromadzić minimum 5 pkt. Jarek w 2011 r. ukończył „Kierat” (100km), będąc sklasyfikowanym w czołowej czterdziestce, poniżej 20 godzin. Kilka miesięcy później ukończył Bieg 7 Dolin (100km), podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy. Dzięki punktom za te dwie imprezy, Jarek zgromadził 6 punktów, które uprawniało go do wzięcia udziału w rejestracji UTMB. Żeby było ciekawiej, oprócz tego była cała procedura weryfikacji zawodników. Z racji, że chętnych z całego świata do wzięcia udziału w tej imprezie bywa kilkanaście tysięcy, organizatorzy przewidzieli około 2300 miejsc startowych.

Nie wystarczy biegać ultramaratony aby dostać się na ten bieg, należy mieć jeszcze trochę szczęścia. Stąd na początku 2012 roku, odbywały się losowania, w wyniku których, naszemu biegaczowi udało się pomyślnie zakwalifikować na bieg.

Trening, trening i jeszcze raz trening.

Pozostało tylko jak najlepiej przygotować się do najważniejszej imprezy biegowej w roku. W samym tylko 2011 r. (debiutującym sezonie), Jarek pokonał około 800 km startowych (kilka razy więcej przebiegając ten dystans na treningach). Na kilometraż startowy składało się: 8 półmaratonów, 6 maratonów (m.in. Maraton Beskidy w Żywcu, w Poznaniu, w Dębnie, Maraton Gorce, Visegrad Maraton, Cracovia Maraton), ultramaratony (Bieg 7 Dolin i Kierat, bieg Rzeźnika), oraz wiele innych biegów (głównie górskich), na różnych dystansach. W tym roku aby przygotować się dobrze do francuskiego UTMB, Jarek ukończył kilka półmaratonów górskich, maratony (Cracovia, Silesia, Maraton Naftowy, Visegrad Maraton, Maraton Gór Stołowych, Maraton Karkonoski oraz 3 x 42km - cykl maratonów „Biegowa Korona Ziemi w Katowicach). Ultramaratony(Sudecka Setka i Kierat 2012*** ), startował też w sztafecie „Forrest Limanowa II” w podziemnym 12-godzinnym biegu w kopalni soli w Bochni. Wszystko wskazuje na to, że granica 1000 km startowych w tym sezonie zostanie złamana. Ale, jak sam powtarza Jarek, nie o to chodzi w tym sporcie. Liczy się radość z pokonania trasy i trudności na niej, a największą nagrodą jest satysfakcja, ale żeby to zrozumieć, trzeba choć raz takie zawody ukończyć.


Głównym celem Jarka jest ukończyć szczęśliwie francuski ultramaraton, ale... Pozostaje trzymać kciuki i czekać na relację z trasy zawodów.



Warto wiedzieć:


*Na MPW w Biegu Górskim Anglosaskim w Ustrzykach Dolnych, na dystansie 8000 m, Jarek zdobył tytuł II Wicemistrza Polski Weteranów.


** Ultramaraton Mount Blanc(Ultra Trail du Mount Blanc), to najpopularniejszy ultramaraton na świecie, uznawany za najtrudniejszy. Oprócz biegu rozgrywanego na dystansie 170 km, są jeszcze dystanse CCC (100 km), TDS (112 km) oraz drużynowe zawody ultra (PTL).


*** Wynik Jarka w tegorocznym Kieracie to 16 godzin 32 minuty co dało mu 16 miejsce spośród 530 startujących.

2012-08-17 07:31:43 admin, wyświetleń 3520